Companies we cooperate with

Magna-Power

Společnost Magna-Power vyvíjí a vyrábí robustní programovatelné napájecí zdroje a zátěže ve své produktové řadě od 1,25 kW do 2000 kW +. Výrobky Magna-Power pomáhají při výrobě elektrických vozidel, simulují solární panely užívají se pro vývoj střídačů, napájejí radarové systémy, řídí trakční regulátory pro vývoj lokomotiv, nebo je naleznete u univerzit při výzkumu.

Show more...

shieldex

Shieldex is the leading manufacturer of metallized textiles with production site in Bremen, Germany. We use real metallic silver, copper, nickel and tin and incorporate these metals into the textiles using a globally unique chemical process, which enables us to harness the natural properties of these metals being in a textile and flexible form. Shieldex® EMC enclosures are the ideal choice for laboratory tests and measurements in the frequency range from 0.03 to 16 GHz and shield up to 95 dB. Due to their flexible and lightweight components, our shielded tents are portable and can be erected and dismantled in a very short time.

Show more...

Ceyear

Ceyear – China Electronic Technology Instruments Co. Ltd byla založena v roce 2015 se sídlem v Qingdao. Společnost se zaměřuje na vývoj a výrobu elektronických měřicích přístrojů, automatických testovacích systémů, mikrovlnných komponentů atd. Úzce spolupracuje s vývojovými týmy společnosti CETC, kterou vlastní.

Show more...

Bonn Elektronik

BONN Elektronik byl založen v roce 1975 poblíž Mnichova pro vývoj a výrobu RF komponentů. Dnes společnost vyvíjí a vyrábí RF výkonové zesilovače, zesilovačové systémy a řešení na přání zákazníků a dle potřeb současného trhu.

Show more...

Instrument Systems

Společnost byla založena Richardem Distlem v Mnichově v roce 1986, dnes je Instrument Systems jedním ze světových lídrů v technologiích vysoce přesných optických spektrometrů a komplexních systémů pro měření optického záření a analýzy optických vlastností materiálů a zdrojů světla, jako jsou zdroje LED.

Show more...

Enhancell

Enhancell je softwarová společnost, která vytváří nové a inovativní nástroje pro testování bezdrátových sítí. Tým odborníků v oblasti mobilních sítí a kreativních návrhářů softwaru usiluje o zjednodušení a zlevnění měření kvality poskytovaných služeb dnešních mobilních sítí.

Show more...

EMC komory

Společnost se specializuje na navrhování, výrobu a implementaci elektromagnetických absorpčních materiálů a stíněných komor pro oblasti elektromagnetické kompatibility (EMC), mikrovlnných a anténních měření, ale i kybernetické bezpečnosti. Oblast aplikací byla rozšířena i na realizaci akreditovaných měření dle ISO / IEC 17025.

Show more...

SystemWare

Společnost SystemWare poskytuje špičková řešení technického zabezpečení pro ochranu vládních, firemních i soukromých subjektů. Nabízí radiofrekvenční dohledové a analyzační nástroje pro bezdrátové komunikace

Show more...

ITech

Profesionální tajwanská společnost vyvíjející a vyrábějící více jak 400 produktů, mezi které převážně patří programovatelné AC/DC zdroje a elektronické zátěže, testery vnitřního odporu baterií a systémy pro nabíjení a vybíjení bateriových zařízení.

Show more...

Schwarzbeck

Schwarzbeck je společnost s dlouholetou tradicí výroby měřicího příslušenství pro elektromagnetickou kompatibilitu. Jedná se především o antény pro EMI i EMS, umělé sítě a řadu dalšího vybavení pro měření dle automobilových, vojenských i komerčních norem.

Show more...

Com-Power

Com-Power se specializuje na oblast elektromagnetické kompatibility EMC. Vyrábí různé produkty sloužící pro odhalení nežádoucího vyzařování a jeho potlačení v elektronických výrobcích, a nabízí také produkty potřebné pro testování výrobků vůči elektromagnetickému poli a injektovanému proudu. Výrobky jsou navrhovány dle požadavků odpovídajících EMC norem.

Show more...

Rohde & Schwarz

The Munich based technology group develops, produces and sells a wide range of electronic capital goods for industry and government customers with a focus on solutions that contribute to a safer and connected world. The company was founded more than 85 years ago by university friends Dr. Lothar Rohde and Dr. Hermann Schwarz.

Show more...

Consultix

Since its founding in 2005, Consultix has helped re-define and grow the market of telecom test equipment for field applications. Besides its innovative handheld RF testers for general purposes, the company leads the market with the most comprehensive portfolio of testing and planning tools for the fast-growing IBS / DAS industry. Consultix product lines cover the entire project life cycle end to end; from design and verification, installation testing & commissioning all the way to long-term maintenance, optimization, and monitoring solutions. All over the world, our innovative range of solutions and services help operators, network vendors, and system Integrators achieve ultimate design performance, fast project deliveries as well as low OPEX.

Show more...

Power Electronic Measurements

Power Electronic Measurements Ltd (PEM) are established market leaders in the design and manufacture of wide-bandwidth current measuring devices based on Rogowski technology. Founded in 1991 PEM can justly claim to have pioneered the general purpose wide-band Rogowski Transducer. Previously this technology was relatively unknown and only used for a few specialist applications. PEM continues to provide state-of-the-art Rogowski transducers across a broad range of applications and industries and provides advice and support to engineers with current measurement challenges. To date, PEM has exported to over 35 countries worldwide and can count many of the world’s leading engineering companies and research institutions as its customers.

Show more...

PCTEL

PCTEL provides Performance Critical TELecom technology solutions. Our brand stands for excellence and innovation in antennas and test and measurement solutions that meet the unique needs of our customers.

Show more...

RADITEQ

Raditeq offers a diverse and vast amount of EMC Test & Measurement instrumentation like, Electric Field probes, Electric Field Generators, RF Power Meters and Modular Test Systems.

Show more...

SANKO / Bird

Sanko Technologies Sdn Bhd founded in 2019 and headquartered in Penang Malaysia, is a manufacturer and provider of RF and wireless communication testing instruments and overall solutions for Bird.

Show more...